Adaptace bez slziček

Rodiče nově nastupujících dětí do mateřské školy:

Pro Vaše děti a některé z Vás se blíží nová životní etapa – svěřujete dítě do péče „instituci“, kdy se dostane do většího kolektivu vrstevníků a nového prostředí, ve kterém může ztrácet svoji sebejistotu a výlučnou pozici dítěte, na jehož potřeby rodiče okamžitě reagují. Stává se jedním z mnoha. Bude se učit novým pravidlům, učit se trpělivosti, ohleduplnosti a respektu k ostatním dětem i cizím dospělým autoritám.

Dítě má z počátku z neznámého a z odloučení od rodičů velký strach, který je psychicky hodně zatěžující. Dětem, které nastoupí bez  potřebné adaptace, trvá dlouho, než si zvyknou, často pláčou a k mateřské škole by si mohly vytvořit negativní vztah. Dostatečná adaptace trvá jen několik dní, někdy týdnů, ale určuje pocit pohody dítěte v mateřské škole na několik let.

Začátek docházky v žádném případě nepodceňujte, buďte připraveni dítěti pomoci a spolupracujte s učitelkami. Mluvte o mateřské škole v pozitivním smyslu, motivujte je k situacím, které tam bude s námi zažívat, ke všem možným činnostem, které ho ve školce čekají. Nedávejte znát vlastní obavy z odloučení. Vyvarujte se strašení či vyhrožování mateřskou školou a zažitých vět, které jste možná slýchali v dětství i vy: „počkej, však ve školce tě naučí, ….. jen uvidíš, tam budeš muset poslouchat……už abys byl ve školce“. Tyto věty v dítěti posilují pouze strach, úzkost a obavy.

V naší mateřské škole jste vždy vítáni, pobuďte s dítětem ve třídě s námi, pohrajte si, prohlédněte si hračky, přečtěte si společně knížku, buďte třeba i jen chvilku přítomni. Můžete se i po adaptaci kdykoli přijít podívat, jak s dětmi pracujeme, jak se vašemu dítěti daří a můžete se do našeho vzdělávacího programu aktivně zapojovat vlastními nápady. Nebojte se s námi otevřeně a včas o problémech hovořit, lze tak předejít i případným nedorozuměním. Otevřená a vstřícná komunikace je pro nás jedna z priorit.

Pevně věříme, že společně vytvoříme takové podmínky, aby dítě svůj první krok této nové etapy v životě zvládlo s co nejmenšími obtížemi, nebo nejlépe zcela bez nich 🙂  Těšíme se na Vás.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *