Projekty

OP JAK 2

V současné době realizujeme v mateřské škole dvouletý projekt financovaný z Operačního programu Jan Amos Komenský. Poskytnutá dotace je ve výši 304 032,- Kč a je určena na dvě aktivity. Na další vzdělávání pedagogických pracovníků je vyčleněno 184 032,- Kč, na Inovativní vzdělávání 120 000,- Kč.

V rámci vzdělávání absolvují pedagogičtí zaměstnanci kurzy a semináře, které podporují jejich profesní růst. Vzdělávání probíhá buď prezenčně nebo formou webináře. Zaměstnanci absolvovali kurzy jako Plánování s dětmi, Psychosomatika dětí a dospělých, Evaluace v mateřské škole, Plánování s dětmi, Hlasová podpora u dětí předškolního věku, Práce s dětmi s ADHD, Konference pro mš - revize RVP a další. Vzdělávání využívá i paní kuchařka, která absolvovala kurz Strava předškoláků a její nutriční zvláštnosti, zúčastnila se Konference hromadného stravování 2024 a nyní absolvuje kurz u Přemka Forejta.  

 

V rámci Inovativního vzdělávání jsme uskutečnili dva projekty:

 

Kurník 

V rámci tohoto projektu se děti pustily do stavby kurníku pro slepice. Během realizace se seznámily s chovem slepic a péčí o ně, ale také si vyzkoušely práci se dřevem a nářadím. Naučily se základní dovednosti, jak bezpečně zacházet s nástroji, a osvojily si zásady bezpečnosti při práci.

Projekt začal seznámením s materiály a nářadím, které byly k dispozici pro stavbu kurníku. Děti se dozvěděly, jaký materiál bude použit a proč byl pro stavbu vhodný. Následně se pustily do samotné stavby, během níž postupně vytvářely konstrukci kurníku, montovaly podlahu, strop a stěny z voděodolné překližky. V dalších dnech děti opracovaly palubky, zateplovaly stěny a vyráběly příčky, bidýlka a otevírací dveře kurníku. V závěru týdne se zaměřily na dokončení střechy a instalaci žebříku do kurníku.

Tento projekt dětem umožnil nejen rozvíjet jejich manuální dovednosti, ale také získat základní znalosti o slepicích, jejich chovu a životním cyklu. Po dokončení projektu byly děti schopné popsat materiály a nástroje, které použily, a měly přehled o tom, jak správně pečovat o slepice. Kromě toho se naučily, jak bezpečně používat nářadí a jakým způsobem se mohou podílet na praktickém projektu. Slepičky budou do kurníku umístěny v září. A na jaře bychom měli líhnout vlastní kuřátka. Do projektu se zapojili i rodiče. Maminka, která je architektka nám narýsovala plán a další z rodičů pomohl s dodáním materiálu.

 

 

ARTherapy

V období od 22. dubna do 5. května 2025 jsme realizovali výtvarný projekt ARTherapy. Cílem bylo rozvíjet u dětí jejich znalosti a dovednosti pomocí inovativních forem vzdělávání a přiblížit jim svět umění prostřednictvím zážitkové pedagogiky. Projekt odstartovala návštěva Galerie moderního umění v Hradci Králové, kde se děti seznámily s architekturou budovy, funkcí galerie i základními pojmy výtvarného umění.

V následujících dnech si děti vyzkoušely různé výtvarné techniky – tisk z modelíny, malbu přírodními barvami, linoryt, mozaiku i street art. Maminka a malířka Adéla Rúčková nám přišla povědět o povolání malířky a ilustrátorky. Společně s dětmi vytvořili velký obraz, na kterém si vyzkoušely různá kouzla a typy na uměleckou tvorbu. Každý den začínal tematickým kruhem, kde děti sdílely zážitky a učily se novým pojmům. Projekt vedl k rozvoji kreativity, estetického vnímání i spolupráce a ukázal, že umění může být přirozenou součástí vzdělávání v mateřské škole. Některé z výsledků tvorby v rámci tohoto projektu jste mohli shlédnout v rámci výstavy na doVALfestu 2025.

OP JAK 2